четверг, 12 марта 2015 г.

Український народний одяг – складова духовної культури.

У сім’ї народилась дитина, згодом вона прийшла до школи, і відтепер її плеканням, гармонійним розвитком опікуватимуться «родина та школа – природні союзники, дві могутні сили виховання».

Професійна компетентність педагога як одна з умов його успішної професійної діяльності

Плановість засобами живопису (повітряна перспектива)

5 клас

Тема уроку: Плановість засобами живопису (повітряна перспектива)
Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям повітряної перспективи та її роллю у передачі простору в пейзажному жанрі; розвивати спостережливість, зорову пам’ять, уміння  вирішувати загальний тоновий  і колірний стани пейзажу; виробити зоровий досвід помічати обумовлені кольори; відпрацювання передачі колірних відмінностей  основних об’єктів пейзажу; виховувати в учнів емоційне ставлення до природи, любов до Батьківщини.
      Тип уроку:  формування ЗУН, комбінований
      Техніка виконання: воскова графіка.
      Обладнання: мультимедійна установка, презентація «Мальовничі куточки нашого краю», колекція  зображень елементів  пейзажу, зоровий ряд репродукцій картин художників-пейзажистів, фотографії, класична музика)
Хід уроку
І. Організація уроку
Слово вчителя: Доброго дні діти, сьогодні я знову запрошую вас в світ Образотворчого мистецтва,  в якому панує дружба і співпраця, підтримка один одного і допомога. Кожному з вас хочу побажати бути на уроці:
(вчитель перевертає зашифровані літери)
У – успішними
С – самостійними та самовпевненими
П – працювати наполегливо я якісно;
І   - інформованими бути
Х -  хоробрими бути , експериментувати
У – уважними та поважними бути
Діти, я бажаю  вам УСПІХУ!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ТЕСТИ:
1.      Вид образотворчого мисте­цтва, основним засобом зображення в якому є колір:
       а) живопис;
       б) скульптура;
       в) графіка.
2.      До теплих кольорів належать:
      а) червоний, оранжевий, жовтий;
       б) зелений, синій, фіолетовий;
       в) білий, сірий, чорний.
3.      До холодних кольорів належать:
        а)      рожевий,      коричневий;
        б)    червоний, оранжевий, жовтий;
        в)    голубий, синій.
4.      Жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню  природи, краєвидів міст і сіл:
         а) портрет;
         б) пейзаж;
         в) натюрморт.
   5. Основним виражальним засобом графіки є…
             а) тон;
             б) крапка, лінія;
              в) акварель.
6. Художник-мариніст малює…
               а) портрети;
               б) морський пейзаж;
               в)тварин.
Вчитель: Тема сьогоднішнього уроку: «Плановість  засобами живопису « (повітряна перспектива). Зображення пейзажу із передачею повітряної перспективи. Тож сьогодні ви ознайомитесь:
-         З пейзажним жанром у живописі на прикладах відомих художників – пейзажистів;
-         З поняттям повітряної перспективи;
-         З  роллю перспективи у передачі простору в пейзажному живописі;
-         З  технікою воскова графіка
-         Виконаємо разом роботу  «Зимовий ранок» у техніці воскова графіка, з урахуванням повітряної перспективи.
Тож, друзі, я сподіваюсь, що на уроці ви почуватиметесь комфортно – ви вірите в себе і свої можливості! Ви отримаєте задоволення  - працюватимемо під музичний супровід, пограємо в ігри, ви завчитесь виготовляти естетично привабливий виріб! Вам обов’язково буде цікаво ! Я вірю в те, що після нашого уроку, ви  захочете самостійно намалювати пейзаж з урахуванням повітряної перспективи.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Технологія «Уяви себе», за картиною К.Жуковського:
- Як ви думаєте, про що ця картина?
- Що на ній зображено?
- Яке небо на картині?
- Якого кольору дерева на картині?
- Яким здається сніг?
- Що найбільше вас захопило в картині К.Жуковського?
- Який колорит у цієї картини?
- який настрій у вас викликає пейзаж?
- Дайте заголовок цій картині…..

Проблемне питання: як же  художнику вдається передати на полотні враження неосяжної глибини, далечі, величезний простір, заповнене повітря? Видатний художник А.Саврасов  стверджува
IV. Вивчення нового матеріалу
Без знань перспективи не можна створити пейзаж, і сьогодні ми розглянемо ще один  вид  перспективи.
(перегляд презентації  «Мальовничі куточки нашого краю»
Вчитель: Як ви бачите, живописці у своїх роботах використовують знання, які віками накопичували і передавали своїм учням. Ці знання називають законами  повітряної перспективи. Без знань перспективи не можна створити пейзаж  і осягнути красу навколишнього середовища, яку намагається передати художник.
До вашої уваги декілька фото із зображенням низької та високої лінії горизонту. Спілкування з природою є незмінним джерелом натхнення й зародження творчих задумів поетів, письменників, художників, музикантів.
Вплив  природи на  людину сприяв появі в образотворчому мистецтві пейзажного жанру. Твори пейзажного живопису здатні духовно збагатити людину, почуття любові до рідної   Батьківщини.
Любов’ю  до природи рідного краю пронизані картини багатьох видатних художників: Т.Г.Шевченко, А Саврасов, К.Жуковський, І.Левітан, Ф.Васильєв.
ПОВІТРЯНА
ПЕРСПЕКТИВА-
це спосіб зображення простору,з урахуванням впливу повітря, яке розділяє глядача з натурою.
Якщо художник не вивчає, а лише фантазує при зображенні будь – яких явищ – це завжди звучить фальшиво. Художник має уважно вивчати природу, вміти тонко помічати й передавати особливість певного її стану, саме це дозволить створити реалістичну картинку пейзажу. І як ми з вами впевнилися, при перегляді слайдів, запропонованих вам репродукцій на допомогу художнику-пейзажисту прийшли знання законів  повітряної перспективи. Слово «перспектива» в перекладі з латинської означає «ясно бачити», а помічниками художника є об’єкти, які знаходяться у полі зору такими, якими їх сприймає око. Щоб створити перспективу треба умовно, всю картину природи, яку ми бачимо перед собою, розкласти на три плани: задній, середній та ближній (передній)

(аналіз картини)
Задній план розташований близько до лінії горизонту, й об’єкти що на ньому розташовані, ми сприймаємо меншими, ніж вони є насправді. Ми не в змозі побачити  їх деталі й сприймаємо тільки загальну форму. Тому задній план ми зображаємо вище від двох наступних, не вдаючись до зайвої деталізації.
Середній план розташований між заднім та переднім. Об’єкти на ньому замальовуються дещо більше, ми можемо розрізнити на н Тому його зображають об’єкти середнього плану можуть перекривати об’єкти заднього плану.
Передній план розташований поруч з нами. Ми можемо роздивитися найменші деталі об’єктів, які знаходяться на ньому. Об’єкти переднього плану частково перекривають своїм силуетом середній та задній плани. Щоб зобразити краєвид, який ми бачимо перед собою, використовуємо відомості про перспективу.
Повітряна перспектива – це уявні зміни деяких ознак предметів під впливом повітряного середовища й простору.  Повітря становить собою – газоподібне матеріальне середовище у якому міститься багато домішок – пил, пари, вологи, кіптява тощо. Усе це перешкоджає проходженню  світла, у результаті чого спостерігаються певні зміни:
-         Усі ближні предмети сприймаються чітко, з багатьма деталями ще й фактурою, а віддалені сприймаємо узагальнено, без подробиць;
-         Контури ближніх предметів чіткі, а віддалених – м’які;
-         Усі близькі предмети мають контрастну світлотінь і здаються об’ємними, усі далекі слабко виражену світлотінь і здаються пласкими.
 Ці закони перспективи можуть застосовуватися як в графіці так і в живопису. Але для живопису  кольору предметів  впливають на колір зображуваних предметів, так кольори усіх віддалених предметів завдяки повітряному серпанку стають менш насиченими і набувають кольору цього серпанку – блакитний, молочно-білий, фіолетовий, усі ближні предмети здаються багатобарвними, а віддалені одноколірними. Тепер ми можемо говорити, що основні закони повітряної перспективи повною мірою може використовувати не лише графі, а й живописець. Спочатку важко побачити кольори предметів, змінені відстанню,  заважає отримане раніше уявлення про власний колір предмета, так колір трави на далекому плані недосвідчений живописець пише таким самим, як і на передньому. Тим часом на задньому плані цей колір виглядає інакше: сам відтінок зеленого кольору та його насиченість змінилася під впливом віддалення й середовища.
      Колорит (італ. Colorio – забарвлений) – загальне кольорове рішення, система сполучення кольорів та їх відтінків у художньому творі.
            Репродукціявідтворення художнього оригіналу поліграфічним або фотографічним способом.

Схема порівняльного аналізуL учням на екрані запропоновано зображення зимових пейзажів, завдання  за побаченим дати  назву «снігу»

Фізкультхвилинка. Вчитель пропонує учням  стати справжніми художниками, але інструментом слугуватимуть: кінчик носа, ліве та праве вухо. Писати треба слово ПЕЙЗАЖ
V. Практична робота.
Вчитель: Діти, я пропоную вам  застосувати нові знання, створення пейзажу засобами повітряної перспективи, але у нетрадиційній техніці «воскова графіка», один з його різновидів: воскова свічка(восковий олівець) + акварель.
      ПІМ– перелік інструментів та матеріалів, необхідних для виконання.
      СОЗ – спосіб отримання зображуваного.
      ПІМ : воскова крейда чи свічка, цупкий білий папір, акварель, пензлик.
      СОЗ : дитина малює восковою крейдою(свічкою) на білому папері.
   Потім тонує папір аквареллю. Малюнок , виконаний свічкою, залишається на папері білим.
( вчитель пошарово пояснює малювання пейзажу за допомогою карточок-схем, ескіз створюється восковим олівцем, після чого наноситься акварель, посилюється колорит за бажанням учнів, робота учнів  проходить під музичний супрові
VI. Підбиття підсумку уроку, оцінювання робіт.
Демонстрація виконаних учнівських робіт. За бажанням з презентацією в технології «Сенкан» ( зима, краса…, зацікавлює…., радіє….., зима іде, весна на зустріч їй поспішає…..)

VII. Домашнє завдання (тренувальні вправи, спостереження за змінами у природі.

Композиційні закономірності і прийоми. Виконання краєвиду «Осінь…».

Здорова родина - здорова дитина

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ РОБОТИ НАД НАУКОВО-МЕТОДИЧНИМ ПРОЕКТОМ