четверг, 12 марта 2015 г.
Плановість засобами живопису (повітряна перспектива)
5 клас
Тема уроку: Плановість засобами живопису (повітряна перспектива)
Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям повітряної перспективи та її роллю у
передачі простору в пейзажному жанрі; розвивати спостережливість, зорову
пам’ять, уміння вирішувати загальний
тоновий і колірний стани пейзажу;
виробити зоровий досвід помічати обумовлені кольори; відпрацювання передачі
колірних відмінностей основних об’єктів
пейзажу; виховувати в учнів емоційне ставлення до природи, любов до
Батьківщини.
Тип уроку: формування ЗУН,
комбінований
Техніка
виконання: воскова графіка.
Обладнання: мультимедійна установка, презентація «Мальовничі куточки
нашого краю», колекція зображень
елементів пейзажу, зоровий ряд
репродукцій картин художників-пейзажистів, фотографії, класична музика)
Хід уроку
І. Організація уроку
Слово вчителя: Доброго дні
діти, сьогодні я знову запрошую вас в світ Образотворчого мистецтва, в якому панує дружба і співпраця, підтримка
один одного і допомога. Кожному з вас хочу побажати бути на уроці:
(вчитель перевертає зашифровані літери)
У – успішними
С – самостійними та
самовпевненими
П – працювати
наполегливо я якісно;
І - інформованими бути
Х - хоробрими бути , експериментувати
У – уважними та
поважними бути
Діти, я бажаю вам УСПІХУ!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ТЕСТИ:
1. Вид
образотворчого мистецтва, основним засобом зображення в якому є колір:
• а)
живопис;
• б) скульптура;
• в) графіка.
2. До теплих
кольорів належать:
• а) червоний, оранжевий, жовтий;
• б) зелений, синій, фіолетовий;
• в) білий, сірий,
чорний.
3. До холодних
кольорів належать:
• а) рожевий, коричневий;
• б) червоний,
оранжевий, жовтий;
• в) голубий, синій.
4. Жанр
образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи, краєвидів міст і сіл:
• а) портрет;
• б) пейзаж;
• в) натюрморт.
5. Основним
виражальним засобом графіки є…
• а) тон;
• б) крапка,
лінія;
• в)
акварель.
6. Художник-мариніст малює…
• а)
портрети;
• б)
морський пейзаж;
• в)тварин.
Вчитель: Тема
сьогоднішнього уроку: «Плановість
засобами живопису « (повітряна перспектива). Зображення пейзажу із
передачею повітряної перспективи. Тож сьогодні ви ознайомитесь:
-
З
пейзажним жанром у живописі на прикладах відомих художників – пейзажистів;
-
З
поняттям повітряної перспективи;
-
З роллю перспективи у передачі простору в
пейзажному живописі;
-
З технікою воскова графіка
-
Виконаємо
разом роботу «Зимовий ранок» у техніці
воскова графіка, з урахуванням повітряної перспективи.
Тож, друзі, я
сподіваюсь, що на уроці ви почуватиметесь комфортно – ви вірите в себе і свої
можливості! Ви отримаєте задоволення -
працюватимемо під музичний супровід, пограємо в ігри, ви завчитесь виготовляти
естетично привабливий виріб! Вам обов’язково буде цікаво ! Я вірю в те, що
після нашого уроку, ви захочете
самостійно намалювати пейзаж з урахуванням повітряної перспективи.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Технологія
«Уяви себе», за картиною
К.Жуковського:
- Як ви
думаєте, про що ця картина?
- Що на ній зображено?
- Яке небо на
картині?
- Якого
кольору дерева на картині?
- Яким
здається сніг?
- Що найбільше
вас захопило в картині К.Жуковського?
- Який колорит
у цієї картини?
- який настрій
у вас викликає пейзаж?
- Дайте
заголовок цій картині…..
Проблемне питання: як же художнику вдається передати на полотні
враження неосяжної глибини, далечі, величезний простір, заповнене повітря?
Видатний художник А.Саврасов стверджува
IV. Вивчення нового матеріалу
Без знань перспективи не можна створити пейзаж, і сьогодні
ми розглянемо ще один вид перспективи.
(перегляд презентації
«Мальовничі куточки нашого краю»
Вчитель: Як ви бачите, живописці у своїх роботах використовують знання, які
віками накопичували і передавали своїм учням. Ці знання називають законами повітряної перспективи. Без знань перспективи
не можна створити пейзаж і осягнути
красу навколишнього середовища, яку намагається передати художник.
До вашої уваги декілька фото із зображенням низької та високої лінії
горизонту. Спілкування з природою є незмінним джерелом натхнення й зародження
творчих задумів поетів, письменників, художників, музикантів.
Вплив природи на людину сприяв появі в образотворчому
мистецтві пейзажного жанру. Твори пейзажного живопису здатні духовно збагатити
людину, почуття любові до рідної
Батьківщини.
Любов’ю до природи рідного краю
пронизані картини багатьох видатних художників: Т.Г.Шевченко, А Саврасов,
К.Жуковський, І.Левітан, Ф.Васильєв.
ПОВІТРЯНА
ПЕРСПЕКТИВА-
це
спосіб зображення простору,з урахуванням впливу повітря, яке розділяє глядача з
натурою.
Якщо художник не вивчає, а лише фантазує при зображенні будь – яких явищ –
це завжди звучить фальшиво. Художник має уважно вивчати природу, вміти тонко
помічати й передавати особливість певного її стану, саме це дозволить створити
реалістичну картинку пейзажу. І як ми з вами впевнилися, при перегляді слайдів,
запропонованих вам репродукцій на допомогу художнику-пейзажисту прийшли знання
законів повітряної перспективи. Слово
«перспектива» в перекладі з латинської означає «ясно бачити», а помічниками
художника є об’єкти, які знаходяться у полі зору такими, якими їх сприймає око.
Щоб створити перспективу треба умовно, всю картину природи, яку ми бачимо перед
собою, розкласти на три плани: задній,
середній та ближній (передній)
(аналіз картини)
Задній план розташований
близько до лінії горизонту, й об’єкти що на ньому розташовані, ми сприймаємо
меншими, ніж вони є насправді. Ми не в змозі побачити їх деталі й сприймаємо тільки загальну форму.
Тому задній план ми зображаємо вище від двох наступних, не вдаючись до зайвої
деталізації.
Середній план розташований
між заднім та переднім. Об’єкти на ньому замальовуються дещо більше, ми можемо
розрізнити на н Тому його зображають об’єкти середнього плану можуть
перекривати об’єкти заднього плану.
Передній план розташований
поруч з нами. Ми можемо роздивитися найменші деталі об’єктів, які знаходяться
на ньому. Об’єкти переднього плану частково перекривають своїм силуетом
середній та задній плани. Щоб зобразити краєвид, який ми бачимо перед собою,
використовуємо відомості про перспективу.
Повітряна перспектива – це уявні зміни деяких ознак
предметів під впливом повітряного середовища й простору. Повітря становить собою – газоподібне
матеріальне середовище у якому міститься багато домішок – пил, пари, вологи,
кіптява тощо. Усе це перешкоджає проходженню
світла, у результаті чого спостерігаються певні зміни:
-
Усі
ближні предмети сприймаються чітко, з багатьма деталями ще й фактурою, а
віддалені сприймаємо узагальнено, без подробиць;
-
Контури
ближніх предметів чіткі, а віддалених – м’які;
-
Усі
близькі предмети мають контрастну світлотінь і здаються об’ємними, усі далекі
слабко виражену світлотінь і здаються пласкими.
Ці закони
перспективи можуть застосовуватися як в графіці так і в живопису. Але для
живопису кольору предметів впливають на колір зображуваних предметів,
так кольори усіх віддалених предметів завдяки повітряному серпанку стають менш
насиченими і набувають кольору цього серпанку – блакитний, молочно-білий,
фіолетовий, усі ближні предмети здаються багатобарвними, а віддалені
одноколірними. Тепер ми можемо говорити, що основні закони повітряної
перспективи повною мірою може використовувати не лише графі, а й живописець.
Спочатку важко побачити кольори предметів, змінені відстанню, заважає отримане раніше уявлення про власний
колір предмета, так колір трави на далекому плані недосвідчений живописець пише
таким самим, як і на передньому. Тим часом на задньому плані цей колір виглядає
інакше: сам відтінок зеленого кольору та його насиченість змінилася під впливом
віддалення й середовища.
• Колорит (італ.
Colorio – забарвлений) – загальне кольорове рішення, система сполучення
кольорів та їх відтінків у художньому творі.
• Репродукція – відтворення художнього оригіналу поліграфічним або
фотографічним способом.
Схема порівняльного аналізуL учням на екрані запропоновано зображення зимових
пейзажів, завдання за побаченим
дати назву «снігу»
Фізкультхвилинка. Вчитель пропонує учням
стати справжніми художниками, але інструментом слугуватимуть: кінчик
носа, ліве та праве вухо. Писати треба слово ПЕЙЗАЖ
V.
Практична робота.
Вчитель:
Діти, я пропоную вам застосувати нові
знання, створення пейзажу засобами повітряної перспективи, але у нетрадиційній
техніці «воскова графіка», один з його різновидів: воскова свічка(восковий
олівець) + акварель.
•
ПІМ– перелік
інструментів та матеріалів, необхідних для виконання.
•
СОЗ – спосіб отримання зображуваного.
•
ПІМ : воскова крейда чи свічка, цупкий білий папір,
акварель, пензлик.
•
СОЗ : дитина малює восковою крейдою(свічкою) на
білому папері.
Потім
тонує папір аквареллю. Малюнок , виконаний свічкою, залишається на папері
білим.
( вчитель пошарово пояснює малювання
пейзажу за допомогою карточок-схем,
ескіз створюється восковим олівцем, після чого наноситься акварель, посилюється
колорит за бажанням учнів, робота учнів
проходить під музичний супрові
VI.
Підбиття підсумку уроку, оцінювання робіт.
Демонстрація виконаних учнівських робіт. За бажанням з презентацією в технології «Сенкан» ( зима, краса…,
зацікавлює…., радіє….., зима іде, весна на зустріч їй поспішає…..)
VII. Домашнє завдання (тренувальні вправи, спостереження за змінами у природі.
Семінар-практикум вчителів географії «Значення краєзнавчої роботи для розвитку особистості»
Семінар-практикум вчителів географії
«Значення краєзнавчої роботи для розвитку особистості»
Дата
проведення: 11.04.2012
Місце
проведення: НВК №3
«Любов до своїх рідних місць має глибокий сенс, багатий думками і почуттям голосу рідної
природи. І в житті не рідко буває, коли цей «голос» кличе до себе людину, тягне
її в рідні місця» - так говорив К.Д.Ушинський.
Природа рідного краю благодатно діє на людину, вона породжує
в ній високі почуття і припливи творчої енергії, пробуджує спогади і непомірне
щастя. І чим більше і змістовнішими
будуть знання наших учнів про рідний край, свою Батьківщину, тим більше буде
можливостей у формуванні благородного розумового почуття: прагнення краще
пізнати свій край, глибока пошана і повага до традицій земляків, а головне наші учні на прикладах своїх предків
зрозуміють суть і всю повноту патріотизму та почуття відповідальності перед
своїм народом, перед Батьківщиною.
Краю мій прекрасний, неозорий,
Кращого ніж ти не знаю я…
Неможливо сидячи за партою та користуючись лише підручниками
і картами глибоко і повно пізнавати світ. Тут на допомогу вчителеві
приходить частина цього великого світу –
край.
Краєзнавство –
це всебічне вивчення певної території ( частини країни, області, міста, села,
району), вивчення природи та господарства,
історії та культури рідного краю з пізнавальною, науковою, навчально-виховною й
практичною метою. Краєзнавство міцно увійшло в загальноосвітню школу і являє
собою важливий засіб підвищення якості знань учнів, прояв інтересу до
оточуючого середовища. Саме краєзнавству належить провідна роль у
формуванні в учнів духовності, наукового
світогляду та виховання патріотизму.
Важливими
особливостями шкільного краєзнавства на
сучасному етапі є його суспільно-корисне
направлення, освітньовиховне, природоохоронне, профорієнтаційне
спрямування , а також краєзнавство
носить пошуково-дослідницький характер и забезпечує зв'язок вивчення основ
науки з практикою, життям, оточуючим середовищем.
Шкільне
краєзнавство як система навчально-виховної роботи проводиться через основні
складові частини національного краєзнавства
(географічне, історичне, природниче, літературне, екологічне,
народознавче тощо). Всі ці напрямки утворюють частину єдиного цілого і є основними структурними елементами
загальношкільного краєзнавства, тісно пов’язані між собою як за
змістом, так і за формами і методами проведення. Комплексний підхід в
організації краєзнавчої роботи означає всебічне вивчення рідного краю, і
цілеспрямоване збагачення школярів життєвим досвідом, знаннями про природно-економічні
умови рідного краю, виховують особистість.
Краєзнавство в
школі реалізується в трьох напрямках: на
уроках, факультативних заняттях та в позакласній та позашкільній роботі. Краєзнавча діяльність дає ефективні
результати у випадку, коли в її організації спостерігається системність і
безперервність, що сприяє послідовному розширенню і поглибленню краєзнавчих
знань та умінь школярів, передбачає організацію його певної системи протягом
навчального року.
В нашій школі
протягом багатьох років збирається матеріал в історичних,
літературних експедиціях про культуру і
мистецтво рідного краю, викладається курс
– Рідний край у 8 класі, учні
вивчають історію свого краю, створюють
проекти, крокують віртуальними стежками та
крок за кроком дізнаються про минуле і сьогодення свого краю. Результат такої праці – формування
національної гідності учнів, виховання
любові до Батьківщини. Під час таких експедицій було зібрано чималу
кількість експонатів, тому в школі за 25 років роботи створено музейний комплекс в який входить музей
українського побуту та етнографії, який налічує більше 3000 експонатів, кімната музей української вишивки,
кімната-музей Т.Г.Шевченка та кімната-музей О.Гріна. Це не лише збір старих,
історичних речей, це цілі поректи та екскурсії які готують і проводять
старшокласники для учнів школи, батьків, гостей , а також для учнів інших шкіл які із задоволенням
приїздять до нас у гості в канікулярний період. Такі екскурсії як «Моя родина», «Хата моя хата»,»Батькова
криниця», «Рушники мої рушники», «Мій родовід», родинні вечори, ми їх ще називаємо зустріч
поколінь, на яких запрошують бабусю, маму та ученицю, а інколи із залучення тата і дідусі, де в рамках
шкільного або класного заходу наші гості розповідають про традиції своєї
родини, співають пісень, читають вірші.
В кімнаті-музеї української вишивки
зберігається понад 600 експонатів, вишивка усіх регіонів України: вишиті
рушники і картини, одяг якому більше 100
років, це роботи матусь наших вчителів,
нажаль яких вже немає в живих, та роботи
сьогоднішніх учнів і колишніх випускників, які вивчаючі рідний край його
традиції , досліджують кольорову гаму і
техніку свого регіону залишили згадку про себе. І саме історичному
краєзнавству, вивченню традицій свого народу належить провідна роль у
формуванні духовності дитини та
виховання патріотизму.
Для того, щоб дослідити історію рідного краю
звичайно учні разом із вчителями
відвідують екскурсії : обов’язковим
є відвідування перлини Дніпропетровщини - Петриківського
краю, знайомство з майстрами Петриківського розпису, знайомство з козацькими витоками с. Гречино, відвідування музею Яворницького музею історії міста
Дніпродзержинська, міста Новомосковськ з відвідуванням Свято Троїцького собору
(пам’ятник історії, охороняється
ЮНЕСКО), чоловічого монастиря, конезаводу .
Цінним
досвідом для школярів є проведення туристських походів, екологічних експедицій з метою дослідження
екологічних проблем району, міста. Учні школи були неодноразовими учасниками
екологічних акцій, вивчали і досліджували проблему знищення скверу в місті,
розглядали і висловлювали свою думку щодо утилізації твердих побутових
відходів, досліджували екологічний стан мікрорайону та активно приймали участь
у його благоустрої , не залишилась поза увагою і проблема радіаційного
забруднення міста, району. Такий напрям діяльності формує в учнів екологічний світогляд, мислення, бажання
покращити ситуацію, стати учасником «зеленого руху». Саме таке шкільне краєзнавство на сучасному
етапі має суспільно-корисний напрям.
Одним із
серйозних заходів, який розвиває
екологічне мислення, дослідницьку діяльність є
екскурсії в природу, виїзні Дні
здоров’я, які стали традиційними для нашої школи і проходять два рази на рік.
Під час проведення таких заходів, кожен вчитель працює за окремою програмою,
організатори заходи розробляють маршрут по якому клас має пройти і досягти
певного результату. Це і історичні станції зі знанням історії рідного краю,
орієнтування на місцевості, екологічні та біологічні вікторини, музичні та
станції розважальні,звичайно веселі
старти та естафети. Та насамперед ми не забуваємо , що ми в гостях у Природи,
залишаємо чистоту, порядок. Таким чином
наші учні доторкаються до краси,
розвивають спостережливість,вчаться любити рідний край.
В позашкільній
роботі, під час проведення екскурсій в різні міста України з метою вивчення природних умов та
знайомством з історією, традиціями та культурою свого народу учні нашої школи відвали місто Запоріжжя , доторкнулися до історії нашого славного козацтва на о. Хортиця, м. Мукачево, селище Загаття
з незрівняними краєвидами , красою гір, термальними водами в якій учні
мали можливість в зимовий період поплавати. Можна сказати, що і традиційним є
відвідування м. Умані - всесвітньо відомого дендропарку. Під час такої
екскурсії, вчитель проводить наочний
урок географії. Учні нашої школи
неодноразово відвідали столицю нашої Батьківщини – Київ, де отримали
враження не лише від оглядової екскурсії
містом, від відвіданого зоопарку, ботанічного саду, а й звичайно від історії
славетного Києва, його храмів, архітектури, музеїв. Учні відвідали парк під відкритим небом «Київська Русь» за межами
міста, познайомились з історією містобудування. Така екскурсія виховує особистість,
громадянина гідного своєї держави, адже кожен учень зміг відчути дух нашого
народу, і пишатися тим, що він Українець!
Неодноразово
побували у місті Львові де
ознайомились з його могутністю, та неймовірною красою. Познайомили ми своїх учнів із красою Криму, о. Херсонес, його історією, пам’ятками
архітектури, містом Севастополем , де
учні мали змогу поповнити свої знання про історію ВВв,
м Бахчисараєи, зимового дня піднялися на гору Чефут-Кале, побували у Ханському палаці та познайомили учнів з культурою татарського
народу. Такий вид пізнання рідного краю є ефективним: учень прочитав, побачив,
доторкнувся, запам’ятав і безмежно полюбив, розвив в собі бажання досліджувати
, духовно збагатився. Це формує у підростаючого покоління пізнання і збереження загальнолюдських
цінностей, національної свідомості.
Та
краєзнавство має ще й високий потенціал
профорієнтаційного спрямування, мета якого розширити знання учнів про промислову діяльність, знайомство з
професіями та можливість визначитися, зробити вибір у майбутнє. Важливим
значенням є організація екскурсії на
промислове підприємство, метеостанцію, музеї підприємств міста. В ході такої
екскурсії учні наочно знайомляться з професією, умовами роботи, соціально
адаптуються. Учні нашої школи відвідали
і познайомилися з історією створення Запорізької ГЕС, були в м. Кременчуці та відвідали фабрику «Рошен», музеї ДМК та
«АЗоТ», заклад працює і в напрямку до-
профільної освіти, де учні також знайомляться з робітничими професіями.
Таким чином
краєзнавство всебічно розвиває світогляд учнів, вчить їх дивитися на світ очима дослідника. Завдяки
краєзнавчим спостереженням відбувається активне засвоєння учнями навчального
матеріалу і набуття ними навичок необхідних у житті. Багатогранне і
різноманітне життя рідного краю дає невичерпний цікавий наочний матеріал для
навчання і виховання дітей, допомагає поєднувати теорію з практикою.
Можливості
географічного краєзнавства багатогранні. Воно допомагає конкретизувати
найскладніші абстрактні поняття зробити їх дохідливішими, більш життєвими. Розуміти суть явищ – найважливіша
умова свідомого засвоєння учнями навчального матеріалу. Реальне життя є
надійним засобом унаочнення. У процесі спостереження, дослідження місцевих
природних і суспільних явищ учні легко засвоюють особливості будь-якого
об’єкту. У них розвивається спостережливість, уміння виявити зв’язки і
взаємозв’язки у природі і суспільстві. Вони вчаться орієнтуватися та проводити
вимірні роботи на місцевості.
Саме шкільне
географічне краєзнавство на сучасному етапі є важливим засобом зростання національної
свідомості на основі конкретних матеріалів своєї місцевості через наукову
природо корисну діяльність учнів.
Та шкільне краєзнавство здійснюється учнями звичайно під керівництвом
вчителя, тому певними умовами успішної краєзнавчої діяльності закладу буде
сам вчитель з глибоким знаннями
свого предмету, з бажанням досягти
поставленої мети, людина зацікавлена, яка здатна зацікавити учнів та запалити вогник потягу до цікавого в
очах своїх вихованців. І саме такі вчителі працюють в навчально-виховному комплексі №3,
талановиті, завзяті до своєї справи В.М.Ярошенко вчитель географії, спеціаліст
вищої категорії та Р.В.Маслєніков, вчитель географії та економіки, спеціаліст І
категорії, заступник директора з військово-патріотичного виховання які в цьому
році пройшли атестацію.
среда, 11 марта 2015 г.
Від автора
Задьора Тетяна Григорівна
заступник
директора з навчально-виховної роботи, вчитель образотворчого мистецтва,
креслення
КЗ «Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній
навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» №3 м. Дніпродзержинська
спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії,
«старший учитель»
Від
автора
В Україні
відбуваються кардинальні зміни в усіх галузях життя суспільства: політичній,
економічній, соціальній. Держава переходить до моделі інноваційного розвитку,
запорукою якого є активний пошук нових форм і методів управління. Стратегічними цілями, завданням та пріоритетними напрямами радикальних перетворень в управлінні загальноосвітнього
навчального закладу стає здатність до змін, відкритість до комунікації,
орієнтація на особистість учня і
педагога, солідарність у цінностях і
поглядах на освіту, сформованість поведінки.
Сьогодні навчальний заклад все більше сприймається як
«помічник», «регулятор», «каталізатор», «партнер», ніж постачальник освітніх
послуг. Партнерами, в такому разі, стають й інші суб’єкти громади: учні,
батьки, громадськість. Цінність таких партнерських відносин полягає в
тому, що вони мають мету забезпечити існування продуктивних демократичних,
громадсько-контрольованих механізмів постійної трансформації освіти в повній
відповідності з напрямком розвитку суспільства, його потреб, прийнятих
стандартів та цінностей.
Запропонований
до Вашої уваги матеріал розкриє
управлінські аспекти створення
партнерських взаємин в форматі впровадження
моделі «Ростимо, виховуємо, віримо!» яка демонструє новий стиль відносин
між сім’єю та навчальним закладом, допоможе активізувати взаємодію батьків з
учителями, інтегрувати засоби
громадського та сімейного виховання школярів,
знаходити вихід із кризової ситуації у взаємодії «Учень – учитель –
батько».
Витинанки – обереги
5 клас.
Тема
уроку: Витинанки – обереги.
Мета уроку: Ознайомити учнів з різноманітними формами
декоративно-прикладного, ужиткового
мистецтва розповсюдженого в Україні; навчити учнів найпростішим прийомам, які
необхідні для виготовлення витинанки;розвивати уміння аналізувати засоби та прийоми, що використовуються при
створенні певних образів; виховувати любов та повагу до мистецтва та традицій
українського народу.
Завдання уроку: створити листівку-оберег солдатам в зону АТО
Тип уроку: формування ЗУН, комбінований
Техніка виконання: витинанка
Обладнання: інструктивно-методичні картки, схеми, мультимедійна установка, комп’ютер,
мобільна виставка декоративного мистецтва, аудіо запис з українськими піснями,
поштовий ящик, підручник, кольоровий папір, ножиці, клей.
Гасло
уроку:
«Через
красиве до людяного …– (така закономірність виховання )»
В.Сухомлинський
ХІД
УРОКУ
1. Організація роботи класу.
2. Актуалізація
опорних знань учнів
Вчитель: Доброго
дня діти, рада вітати вас на уроці.
Сподіваюсь, що ми проведемо гарно час, в співпраці, в розумінні, а
найголовніше отримаємо нові знання і
обов’язково зможемо їх застосувати на
практиці. Але нажаль не можу оголосити вам теми уроку, бо мої думки переплуталися, тут стільки предметів
(вчитель вказує на мобільну виставку),
я відчуваю, що вони якось між собою
пов’язані та без вашої допомоги я не впораюсь. Допоможете мені?
Гра «Мовчу, бо знаю!» ( за умовами гри,
вчитель робить підкази, розповідає, а учні мають здогадатися про що йдеться
мова, і якщо вони зрозуміли то мають підняти жовту карточку (тепла гама
кольорів), а якщо до кінця розповіді їм не зрозуміло або вони вагаються, мають
підняти синю карточку (холодна гама кольорів). Діти, прошу бути уважними,
виявити повагу та дотримуватися тиші, порушників буде покарано штрафними
балами.
Увага, починаємо.(вчитель розповідає
біля мобільної виставки декоративного
мистецтва, де також присутні і підказки). Мистецтво про яке йдеться в нашій культурі маловивчене, дослідники
відносять його до стародавніх видів слав’янської культури, вони переконані що кочові племена
скіфів вперше знайшли застосуванню в побуті даного виду мистецтва.
Наприклад вони вирізали зі шкіри
візерунки, потім накладали їх на ще один
клапоть шкіри і припікали гарячим каменем, таким чином утворюючи орнамент, і
прикрасу для одягу, сідла улюбленого коня, або на чохол для зброї. Ф ще вважають що це мистецтво народилося в
народі, люди його використовували як прикрасу власної оселі, і на Пасху і на
Різдво, і при народженні і по смерті, а про майстерність господарів в цьому
мистецтві сусіди дізнавалися по накладним на вікнах ……. (витинанках)
На екрані відкривається
частина теми уроку, яскраво вирізаними літератури ВИТИНАНКА), вчитель
записує тему на дошці. ,
молодці але це ще вся тема уроку, прошу розгадати кросворд, доречи розгадуючи
кросворд ми з вами повторимо вивчене і найактивніші учні отримують бонуси до
оцінки. (ПЕРЕВІРКА супроводжується презентацією-підказкою)
1.
Як
називається вид образотворчого мистецтва, який художньо передає навколишню
дійсність на площині за допомогою фарб. Основним виражальним засобом якого є
колір (живопис)
2.
Жанр
образотворчого мистецтва, в якому художник розповідає про бойові дії
(батальний)
3.
Як
називається жанр ОТМ, в якому основним предметом є зображення первозданної або зміненої людиною природи. (пейзаж)
4.
Як
називається жанр мистецтва , основ
завданням якого є зображення людини або групи людей (портрет)
5.
Як
називається вид образотворчого мистецтва, основним завданням якого є
проектування або зведення споруд ( архітектура)
6.
Як
називається вид образотворчого мистецтва, який включає в себе різновиди малюнка
і гравюри, які виконані в різних техніках. Засіб виразності : лінія, штрих,
крапка, пляма. (графіка)
жив О пис
Б атальний
п Е йзаж
по Р трет
архіт Е
ктура
Г рафіка
( на дошці з’являється
тема уроку «Витинанка-оберег»)
Діти, ви молодці,
тему уроку розгадано ми повторили з вами види і жанри
образотворчого мистецтва, але чи всі види мистецтва ми з вами назвали, може
щось випустили. ( живопис, графіка, архітектура, СКУЛЬПТУРА, ДИЗАЙН, ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНЕ
МИСТЕЦТВО), і жанром якого виду
мистецтва є витинанка?
3. Мотивація
навчальної діяльності.
Вчитель: Запрошую вас у віртуальну-подорож до музею
декоративно-прикладного мистецтва. (слайди)
Здавна
український народ славився майстерністю, працьовитістю, охайністю. Неодноразово
мандрівники інших країн любувалися охайними, чистими садибами, біленькими
хатинами. Кожне подвір’я було неповторно-оригінальне, одні хати були
розмальовані біля вікон і дверей, інші
оздоблені вирізьбленою деревиною на даху та воротях. А як зайдеш до
хати, то зустрінуть тебе поважна піч,а на ній майорять різними барвами квіти,
чи якісь кумедні тварини
Господар –
стіл, який завжди накритий чистою скатертиною, вишитий господинею. На самому
почесному місці образи, прикрашені живими і штучними квітами, а вже рушників то
й не злічити. Кожна господиня дбала, щоб її оселя була веселою і привітною. А
ще в хаті на подвір’ї можна побачити: виплетені кошики з лози, власноруч зроблені
глечики, вишиті сорочки та рушники, ткані килимки, коване знаряддя. Тяжка фізична праця людей у поєднанні з
майстерністю давала неабиякий результат,адже наші предки все це виготовляли
самостійно, були майстрами своєї справи, поширювали мистецтво не лише по
Україні а й далеко за її межами тобто розповсюджували найрізноманітніші форми
народного декоративно-прикладного
мистецтва, його ще називають ужитковим, тому що всі його витвори перш за все є
предметами, що використовуються в побуті людини, у повсякденному житті.
4.
Пояснення нового матеріалу.
Вчитель
(На дошці схематично.)розповідає, і дає завдання : по
прослуханому, виділити вид, засоби та матеріал виготовлення витинанки.
ДЕКОРАТИВНЕ МИСТЕЦТВО
(мистецтво прикрашання, оздоблення)
ВИДИ ДЕКОРАТИВНОГО МИСТЕЦТВА
(декоративно – монументальне, декоративно - ужиткове)
ВИРАЗНІ ЗАСОБИ ДЕКОРАТИВНОГО МИСТЕЦТВА
( візерунок,
декор, колір, орнамент, фактура)
ТЕХНІКА
ДЕКОРАТИВНОГО МИСТЕЦТВА
( аплікація, батик, витинанка, вишивка, гончарство,Ю кераміка,
ковальство, лозоплетіння, народна іграшка, різьблення, плетення, розпис,
ткацтво.
МАТЕРІАЛ ДЕКОРАТИВНОГО МИСТЕЦТВА
( глина, лоза,
дерево, насіння, кора, папір,
нитки тощо)
Вчитель:
Діти, ми не зможемо рухатися далі не знаючі нічого про таку техніку, як
витинанка. І в цьому питанні мені допоможуть експерти, які отримали завдання
напередодні і готові виступити перед вами.
Історик
– Ще у V
ст.. до н.е. існували вироби зі шкіри, хутра з різними візерунками. Ажурні візерунки зі шкіри і
тканини , як прикраси одягу, побутували в минулому на всій території України.
Найбільшого поширення вони набули серед
гуцулів і лемків. Це були в основному шкіряні витинанки - своєрідні попередники
паперових, ажурних прикрас. Завезені вони були в Україну через Персію і
Туреччину з Китаю. А в Китаї вони виникли із появою паперу. В ХІХ столітті по українських селах з’явилися
паперові прикраси, якими селяни оздоблювали хати. Особливо старанно готувалися
прикраси перед великими святами: Різдвом, Великоднем, Трійцею. Вироби
закріплювали на стінах, віконцях, перед образами, деякі підвішували до стелі на
довгі волосинки з кінського хвоста, від руху повітря, особливо коли горів
каганець вони рухалися відтворюючі на стінах кумедні страшні тіні.
Мистецтвознавець
– Легенда про появу витинанок в
Україні
Колись у давнину в одному українському селі ввечері
сиділа біля хати дівчина і мріяла про свого нареченого, який давно пішов у
далеку країну і не повертався.
Раптом затріпотів біля неї голуб і сів на коліна. Дівчина
не сполохалася, бо то був їхній птах. Він прилетів здалеку. Його брав із собою
хлопець – коханий дівчини. Приніс голуб на клаптику паперу звісточку. Вона
сповіщала, що хлопець живий-здоровий і незабаром повернеться в село.
Дівчина довго думала: «Яку б це відповідь дати?». Потім
зайшла до хати, взяла ножиці та папір і почала витинати візерунок. І як
розгорнула папір, то побачила гарну-прегарну витинанку. Вона і незчулася, як це
в неї просто вийшло. Прив’язала витинанку-звісточку до голуба, і він поніс її в
далекий край коханому. Коли ж наречений повертався додому, він мав цю витинанку
з собою, і як заходив у село, то всім показував її. Люди дивувалися чарівному
візерунку. І там, де хлопець проходив, всі почали витинати таку ж красу.
Так в Україні з’явилися витинанки.
Народознавець
– Я розкрию питання витинанка - оберег . Оберіг —
найдревніший амулет щастя і гаразду, чарівний предмет, що призначений захищати
свого власника. Також вважається, що він може принести удачу, попередити про
небезпеку, поліпшити стан здоров'я. Через це обереги зажили неабиякої
популярності ще з давніх-давен. Люди пов'язували віру в добро, успіх, щастя з
певними символами в оберегах. Обереги завжди мали захищати людей і їх світ від
негараздів. Саме тому, існував у нас звичай
в Різдво підвішувати до сволоків вироблені із соломи й кольорового
паперу прикраси – «павуків», з уявленням про те, що павуки заснували світ,
пов’язані і деякі повір’я та забобони про те, хто вб’є павука, накличе на себе
лихо, (доречи ,а хіба витинанка-сніжинка не схожа на плетіння павучка). Вироби ремісників служили оберегами – засобом
боротьби з ворожими людині силами. Чудодійну силу мають вишивки на рушниках,
сорочці, особливо на рукавах, комірі та поділі. В узорах вишивок, витинанок,
писанок, глиняних виробів упізнаються символи небесних світил, берегинь,
птахів, світового дерева.
Знавець з техніки виконання –
Вчитель
: Діти, я виступаю у ролі експерта щодо техніки виконання. Отже, давайте запам’ятаємо:
·
ВИТИНАНКА – походить від слова «вирізати»
·
Витинанки – орнаментальні, фігурні прикраси, ажурно вирізані ножицями або ножем з
білого або кольорового паперу.
·
Витинанки бувають -
складними та
одинарними (складні – багатокольорові, багато масштабний витвір, орнаменти це
окремі елементи, які гармонічно між собою з’єднані
·
У
витинанці застосовують такі символи-обереги:
геометричні (прямі, ломані, хвилясті лінії, їх називають: смужки, хвильки та
кривульки), рослинні (вазон, квіти, насіння гільце, різка тощо), релігійні
(хрест, сонце, риба); тваринні (тварини, птахи, риби); зображення людини
(берегиня), архітектурних об’єктів. Так наприклад голуб _ щедрість, чистота,
любов, а орел – сила та швидкість, пава – краса, гордість, безсмертя.
5. Фізкультхвилинка
Але перш ми перейдемо до практичної частини нашого уроку,
фізкульхвилинка.
Україна
– рідний край
(встали, вийшли
з-за парти, розвели руки в сторони, ніби обіймаємо весь світ)
Рідне
поле, зелен гай
( повороти голови
вліво, вправо)
Рідне
місто, й рідна хата
( повернулися один
до одного, поплескали в долоні, усміхнулися)
Рідне
небо й рідна мати
( підняли руки до
гори й швидко порухали кистями рук)
Стежкою
в світи підемо
(ходьба)
З
друзями – не пропадемо!
(взялися за руки, потиснули один-одному)
6.
ТБ користування ножицями.
7.
Постановка практичного завдання.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в
чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
(Микола
Чернявський)
(перегляд відео сюжету із зверненням і подякою українських солдат
за їх листи та побажання)
Вчитель: Наша Україна – суверена, незалежна, демократична,
правова і соборна держава. Суверена й незалежна, бо має право самостійно, без
втручання інших держав вирішувати свої внутрішні та зовнішні справи. Єдина і
неподільна, дарована нам прадідами навіки! Діти, дозвольте залучити вас до доброї справи,
створимо листівки для солдатів в зону антитерористичної операції, з побажання повернутися додому живим,
подякувати їм за мужність, відвагу та вірність своєму народові.
ІНСТРУКЦІЯ
по виконання роботи
1. Повторити форми птаха
Вчитель: Пропоную Голуба. Голуб символізує дух
життя, він тісно пов'язаний з релігією. А ще про голуба безліч легенд, і різні
народи по різному визначають важливість птаха. Так наприклад у Китаї його вважають символом довголіття, поваги дітей до батьків,
асоціюють з Матінкою-землею, в Японії голуб присвячений Богу війни Хачиману, та
голубка яка тримає в дзьобику меч, говорить про кінець війни, в Греції
розповідають про те, як голубка звила гніздо в шлемі самого Марса, бога –
покровителя війни, і Марс щоб не тривожити малечу був вимушений відкласти чергову війну. Голуб здавна є символом миру і
любові, а якщо ви були уважними то пригадаєте яку роль зіграв голуб у
виникненні витинанки…..
2. Користування картками - підказками
3. Техніка вирізання та наклеювання.
4. Залишити побажання.
(музичний супровід – українські фони та пісні)
( Коробка з підписом в зону
АТО)
Учень 1: Моя
Батьківщина – це вишеньки цвіт,
І верби над ставом й калина.
Моя Батьківщина – це мрії
політ,
Це рідна моя Україна.
Учень 2: Моя
Батьківщина – це наша сім’я,
Затишний куточок і хата.
Це мама, татусь, сестричка і я,
Всі рідні і друзів багато.
Вчитель: Діти, пам’ятаємо!
Міць і незборимість нашої країни залежить від кожного з нас. Поважай традиції
своїх дідів та прадідів,і вір що виховувати треба на своїх вчинках, гарно
вчитися, дослуховуватися до старших, до свого серця і вирости справжньою Людиною. Хай зроблені
вашими руками листівочки, допоможуть нашим воїнам у скрутну хвилину, зігріють
душу, нагадають дім, родину. Стануть справжніми оберегами. А для того щоб підсилити силу оберегів, я
вірю в те що ми лише про хороше думали під час їх виготовлення, а ще й ……
Слова палкі,
мелодія врочиста….
Державний гімн ми
знаємо усі.
Для кожного села,
містечка, міста –
Це клич один – з
мільйонів голосів.
Це наша клятва,
заповідь священна.
Хай чують друзі й
вороги,
Що Україна вічна,
не знищена.
Від неї ясне світло
навкруги
8. Підбиття
підсумків.
Рефлексія Повертаючись до гасла уроку, хочу додати….
«Коли ми прочитаємо цю казку, станемо розумнішими ніж
були напередодні», говорив Екзюпері, наслідуючи його дозвольте додати «Я вірю
що з цього уроку, ви взяли для себе багато цікавого та важливого!»
Поурочний бал
Д/З
Подписаться на:
Сообщения (Atom)